Můj příběh

Mojí vášní je udržitelnost a permakultura. Žiji v respektu a souladu s přírodou a pomáhám s tím i druhým. Inspiruji příběhy, a dávám tak jasný “návod k použití”. Udělejte se mnou první kroky a žijte udržitelně.

Žít udržitelně a učit se

Mojí vášní je dnes udržitelnost a permakultura. Potkávám se s inspirativními lidmi, kteří svým pozitivním příkladem ovlivňují doslova celý svět. Na jejich příbězích je jasně vidět, že i obyčejný člověk je schopen velkých změn.

Jsem vděčná za jejich ochotu podělit se se mnou o svou cestu k udržitelnosti, o to, jak žijí v přirozeném souladu s přírodou a s velkým respektem ke všemu živému. S radostí se od nich učím a jejich životní příběhy sdílím s Vámi.

Z kterého konce začít?

Na začátku jsem vůbec neměla jasno v tom, jak všechny eco-bio informace, které se valí hlavně z internetu, “přechroupu” a dokážu pro svůj běžný život rozlítané matky-manažerky prakticky využít. Z kterého konce začít a kde hledat čas na pročítání nekonečného moře “zaručených” rad? Cítila jsem se doslova přehlcená.

Navíc, tak nějak…nechci splývat s davem.🙂 Frustruje mě pohled na beton, kratičké trávníky s tújemi, na plýtvání, bezohlednost, lhostejnost a obklopování se věcmi. Ale nejsem ten správný typ, co by chtěl jít mávat transparenty na náměstí za ekologický přístup a udržitelnost. Je mi bližší opravdu jít něco konkrétního dělat. Měnit sebe, své okolí, tady a teď.

S kým jsem se setkala?

Naštěstí jsem se “setkala” s permakulturou, která se týká nejen zahradničení, ale zasahuje do všech aspektů lidského bytí a soužití. Právě permakultura a její etické principy (péče o sebe, péče o Zemi, spravedlivé podíly) dokáže svým studentům ozřejmit správné přírodní postupy a ekologické zásady, které mohou okamžitě a jednoduše aplikovat do každodenního fungování

Permakulturní etiku mnoho osvícených lidí promítá nejen do svých pozemků a zahrad, ale také do soužití v rámci komunity, do toho, jak řídí neformální spolky nebo i běžné firmy. Permakulturu najdete i v přírodním stavitelství, v zemědělství, v přístupu ke vzdělávání i kultuře. Permakulturu najdete u obyčejných lidí, kteří přemýšlí “selským rozumem” a myslí na budoucnost dětí a jejich dětí a …

Sdílená zkušenost je dar

Vždy jsem hltala (a dodnes hltám) osobní zpovědi lidí, kteří dokáží dělat “věci s přesahem”, kteří se odtrhli z hlavního proudu a jdou svou cestou. Podařilo se mi mnoho z nich vyzpovídat, žasnout nad jejich činorodostí a zápalem pro dobrou věc. Hodně jsem se od nich naučila a hlavně posílila svou motivaci žít udržitelně. Není snad větší dar než to, když se s vámi někdo podělí o svou vlastní zkušenost, úspěchy i chyby. 

Mám obrovskou radost, že čím dál více lidí se zajímá o ekologii, udržitelnost a návrat blíže k přírodě. To, že čtete tyto řádky, znamená, že jste jednimi z nich. Moc ráda budu vaším průvodcem k udržitelnějšímu životu. Nemusíte se už topit v záplavě vágních doporučení a zobecněných postupů. Nasměruji vás k těm správným lidem či organizacím. Půjdete cestou přímou. 

Fascinují mě témata udržitelnosti, permakultury, přírodních obydlí, rozvoje komunitního a soběstačného života.

Bude mi ctí, navést i vás na tuto cestu, propojit s lidmi, kteří po ní už kráčí déle. Jejich příběhy se stanou vaším “návodem k použití”.