Žížaly jsou drobní bezobratlí živočichové, kteří jsou neocenitelnými pomocníky zemědělců, zahradníků i zahrádkářů. Pro někoho se mohou zdát odporné, ale mě vždycky fascinovaly. Jak se umí natahovat, nosí prstýnek a mají sílu se provrtávat zemí! Jak asi tušíte, žížaly jsou nadmíru užitečné a jejich přítomnost v půdě má mnoho pozitivních účinků.
Žížaly se vyskytují v různých typech půd a jsou schopné žít v různých klimatických podmínkách. V České republice žije prý až 50 druhů žížal. Některé druhy žížal jsou schopné se pohybovat rychlostí až 30 centimetrů za minutu, což jim umožňuje procházet půdou a vytvářet tunely, které jsou prospěšné pro vodní a vzdušnou cirkulaci.
Žížaly dokáží rychle rozkládat organickou hmotu, jako jsou listy, kořeny a další rostlinný materiál, dokonce spořádají i uhynulé drobné živočichy, kteří se nachází v půdě. Díky tomu se žížaly podílejí na tvorbě humusu, jenž je klíčovým faktorem pro udržení “plodnosti” půdy.
Kromě toho, žížaly vytvářejí tunely a chodby, které umožňují vodě a vzduchu volněji procházet půdou. To zlepšuje zásobování rostlin živinami a vodou a pozitivně se projevuje na jejich růstu a vývoji. Žížalí chodbičky mohou dost dobře posloužit i dalším živočichům.
Další výhodou žížal pro půdu je, že pomáhají snižovat utužení půdy. Půda, která je příliš těsná a tvrdá, může být pro kořeny rostlin řekněme “náročná pro život”. Žížaly však svým pohybem rozruší půdu a pomáhají jí rozvolnit, tím kořenům usnadní pronikání do hlubších vrstev.
Žížaly mají zcela zásadní místo v ekosystému, jelikož pomáhají udržovat půdu zdravou a vyživenou. Proto bychom vždy měli dbát na to, aby se v půdě na našich pozemcích a v našich zahrádkách nacházelo dostatek žížal, zkrátka aby právě u nás nacházely příhodné podmínky pro život.
Myslete na to, že žížaly mají rády vlhkou a humózní půdu, proto při výsadbách používejte kompost, mulčujte holou půdu například listím či posekanou trávou (místo, abyste je vozili do hnědých popelnic), půdu samozřejmě neryjte a neobracejte, spíše jen na povrchu kypřete, je-li moc utužená. Chemické látky mají na zahradách jasnou stopku, žížala nežížala, to je snad jasné.
Žížal si musíme vážit a chránit je (ač například českou legislativou chráněné nejsou). Nechme je prosím v klídku pracovat, dělají to pro naše dobro a pro bohatou, zdravou úrodu. Doufám tedy, že všichni na své půdě budeme vídat spoustu žížalích hromádek jakožto pozdrav od těchto neúnavných zahradníčků.