Workshop Climate Fresk Sedlcany

Klimatická mozaika: Jak se naučit o klimatu a nezbláznit se z toho!

    V podcastu „Žít udržitelně“ byla tentokrát hostem Petra Jelínková, facilitátorka udržitelných workshopů, profesí IT expertka. V této epizodě jsme probíraly tzv. klimatickou mozaiku, což je workshop zaměřený na příčiny a následky klimatické změny. Petra Jelínková vysvětluje, jak tento workshop vznikl, jak probíhá a jaké má cíle. Hlavním zaměřením je vzdělávání účastníků o klimatických změnách prostřednictvím interaktivní deskové hry, která podporuje diskuzi a týmovou spolupráci.

    Jak klimatická mozaika vznikla

    Klimatická mozaika, známá také jako „Climate Fresk“, byla vytvořena v roce 2015 francouzským pedagogem, který chtěl jednoduše vysvětlit svým studentům, co klimatická změna je a proč se děje. Workshop se ukázal jako velmi úspěšný, což vedlo k založení neziskové organizace Climate Fresk v roce 2018, jejímž cílem je šířit tento workshop mezi co největší počet lidí.

    Jak workshop probíhá

    Workshop trvá tři hodiny a kombinuje prvky deskové hry s kreativními aktivitami, kde účastníci přemýšlejí o tom, co mohou udělat pro zmírnění klimatické změny. Je apolitický a vychází pouze z vědeckých faktů, což z něj činí přístupný nástroj pro každého, kdo se chce dozvědět více o klimatických změnách. Petra zdůrazňuje, že workshop je založen na ověřených vědeckých studiích a informacích z Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC).

    Typická hra klimatické mozaiky

    Účastníci pracují s 42 kartami, které představují různé příčiny a následky klimatické změny. Jejich úkolem je skládat karty do mozaiky, což jim pomáhá pochopit komplexnost klimatického systému. Petra se snaží vést účastníky k otevřené a kultivované diskuzi, což přispívá k lepšímu porozumění a sdílení názorů.

    Reakce účastníků

    Petra prozradila, jak se dostala k facilitaci těchto workshopů a jaké reakce zaznamenává od účastníků, a to jak z řad laické veřejnosti, tak z firemních kolektivů. Zajímavým aspektem workshopu je, že účastníci si sladí terminologii a najdou společný jazyk, což usnadňuje komunikaci o klimatických otázkách. Petra si všimla, že lidé se nebojí mluvit o tématech, která je zajímají, a že se během „hraní“ vytváří silné vazby mezi účastníky. To je pro ni jeden z nejcennějších aspektů workshopu.

    Veřejné vs. firemní workshopy

    Oba modely jsou rozhodně možné. Petra porovnala své zkušenosti z veřejných workshopů s těmi firemními. Zatímco na veřejných workshopech se obvykle účastní lidé, kteří se zajímají o dané téma a už mají poměrně slušnou (až vysokou) úroveň znalostí, ve firemním prostředí může být přítomný skepticismus a nižší motivace. Nicméně Petra zjistila, že i ve firmách se workshop ukazuje jako efektivní nástroj pro vzdělávání a motivaci k akci.

    Podceňovaný vliv zemědělství na klimatickou změnu

    Petra upozorňuje na to, jak málo si lidé uvědomují, jaký dopad má živočišná výroba na emise skleníkových plynů. Podle Petry je to téma, které by mělo být více komunikováno, protože každý z nás má možnost ovlivnit svou spotřebu potravin, a tím přispět k ochraně životního prostředí.

    Zapojení firem do udržitelných iniciativ

    Petra vysvětluje, že i když jednotlivci mohou realizovat jen zdánlivě malé změny, je klíčové, aby firmy měly strategii udržitelnosti a efektivně implementovaly konkrétní opatření. Zmiňuje, že na jejích workshopech se často mění vnímání managementu a že firmy začínají chápat, že udržitelnost může být i ekonomicky výhodná.

    Jak se zapojit do klimatické mozaiky

    1. Účast na workshopech
      Zájemci mohou sledovat oficiální stránky neziskovky https://climatefresk.org/world/, kde najdou přehled všech aktuálních workshopů. Je možné se přihlásit i na online workshopy, které umožňují účastníkům z různých koutů světa sdílet své zkušenosti a názory.
    2. Stát se facilitátorem
      Dalším způsobem, jak se zapojit, je stát se facilitátorem workshopu. Petra vysvětluje, že prvním krokem k tomu je absolvování workshopu a poté se přihlásit na trénink pro facilitátory. V Čechách se koná jen omezený počet těchto tréninků, ale online možnosti jsou dostupné a umožňují účastníkům z různých zemí se zapojit.

    Závěrem

    Celkově je cílem klimatické mozaiky vzdělávat a inspirovat účastníky k tomu, aby se aktivně zapojili do řešení klimatických problémů a přispěli k udržitelnosti. Petra věří, že každý může hrát roli v boji proti klimatické změně, a že sdílení znalostí a zkušeností je klíčové pro dosažení pozitivních změn.

    Petru Jelínkovou můžete kontaktovat přes PROJECT FENIX. Také mrkněte na Facebook nebo LinkedIn , ať máte přehled o aktuální dění a termínech českých workshopů.

    Celý rozhovor ve 42. epizodě podcastu Žít udržitelně si poslechněte zde: https://zitudrzitelne.podbean.com/e/42-zahrajte-si-klimatickou-mozaiku-petra-jelinkova/

    Mojí vášní je udržitelnost a permakultura. Žiji v respektu a souladu s přírodou a pomáhám s tím i druhým. Inspiruji příběhy, a dávám tak jasný “návod k použití”. Udělejte se mnou první kroky a žijte udržitelně. Přečtěte si můj příběh.
    Komentáře

    Přidat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.