úprava záhonu

Proč byste měli svůj trávník proměnit v zeleninovou zahrádku?

Jak jistě víte, péče o trávník je únavná a nikdy nekončící. Proč se tedy mnozí z nás snaží o bezchybný zelený pažit, když to stojí peníze, čas a někdy i zdraví? Navíc výsledkem je pak nudná zelená plocha bez fantazie, bez bodu, na kterém by oko s radostí spočinulo. Vy to chápete?

Pojďme si tedy říci, proč bychom měli trávník zredukovat ve prospěch bohaté zeleninové zahrádky. 

Tak zaprvé ceny čerstvé zeleniny a biopotravin obecně jsou v běžné obchodní síti pro mnoho rodin už vcelku dost vysoké. Vlastní pěstování zeleniny a ovoce by tedy logicky usnadnilo přístup k těmto “bioproduktům”. Nemusíme snad diskutovat o tom, že pojídání našich vlastních čerstvých výpěstků zlepšuje zdraví a vitalitu strávníkova organismu

Zahrádkaření navíc sbližuje rodinu během společné práce (tedy zaručit se to nedá 🙂), v širší rodině pak zcela přirozeně probíhá sdílení přebytků, výměny semen a rostlin, vznikají celé komunity se sousedy a dalšími zahradníky. Líbí se nám i pocit vlastní (aspoň částečné) soběstačnosti. Vždyť nedávno jsme zažili období, kdy náš pohyb, a tím i možnosti se kdykoli zazásobit, byly omezené.

úprava záhonu ručně

Jak se tedy zbavíme trávy, abychom mohli začít pěstovat “jídlo”?

Existuje několik možností založení zeleninového záhonu, z nichž každá má své klady a zápory. Zde uvádím jen 3 nejčastější a u nás vyzkoušené způsoby.

  1. Založení záhonu vrstvením a mulčováním.

Nejprve trávu přikryjte kartonovou lepenkou, zalijte, a poté na ni navršte organickou hmotu – větývky, slámu, listí, rostlinné zbytky, zeminu. Vrchní vrstva by měla být pokryta jemným mulčem. Toto proveďte ideálně na podzim a na jaře můžete začít sázet první rostlinky (ideálně sazeničky plodové zeleniny) přímo do mulče, jen si vrstvičky trochu poodhrňte pro sazenice. Tento způsob založení záhonu je šetrný pro půdní společenství a může být rychlým způsobem, jak vybudovat záhony pro pěstování zeleniny.

POZOR!

Máte-li takový druh trávy, který se šíří podzemními oddenky, je velká šance, že tyto kořeny pod vrstvami mulče neodumřou a vytvoří vrstvu silných kořenů, do kterých vaše rostlinky nebudou schopny proniknout. 

  1. Zahradní truhlíky či vyvýšené záhony.

Bezva způsob, jak si rychle vytvořit zahrádku, přitom zachovat cestičky a některá místa s trávníkem (například pokud s dětmi rádi hrajete fotbal, trávník se rozhodně hodí). Na zem opět rozprostřete vrstvu kartonu nebo novin, abyste potlačili trávu, řádně ji prolijte vodou, na to pak postavte velké dřevěné truhlíky nebo konstrukci vyvýšeného záhonu libovolného tvaru. Naplňte organickou zahradní zeminou a jste připraveni k výsadbě. Je to výhodné řešení pro lidi, kteří mají problémy se zády, nebudete se muset tolik shýbat. 

POZOR!

Problémy vyvýšených záhonů představují snadnější vysychání, možný přetrvávající růst některých typů trav, půda může časem zatuchnout a bude nutné ji vyměnit a/nebo “oživit”. Zahradní truhlíky a konstrukce vyvýšených záhonů mají samozřejmě omezenou životnost, časem mohou chátrat a rozpadat se a bude potřeba je opravit.

  1. Ruční zrytí a odstranění drnů

Zdaleka nejúčinnějším způsobem trvalého odstranění trávníku je odkopat vrchní vrstvu trávy (odstranit drny) a poté zpracovat půdu pod ní. Zároveň se ale jedná o dost namáhavou činnost, to asi tušíte, hlavně pokud máte půdu s nadbytkem kamení. Výhodou je, že začínáte “načisto” a nové rostliny budou moci zakořenit do hloubky. 

POZOR!

Přerýváním a obracením půdy se narušuje půdní ekosystém a život mikroorganismů v půdě, proto je pak důležité nové záhony obohatit kvalitní organickou hmotou. Jakmile takto záhony založíte, snažte se je už v dalších období znovu neprorývat, jen využívejte kompostu, mulče a lehkého kypření.

Mám tedy vytrhat rovnou celý trávník?

Vůbec ne. Prosím začínejte v malém. Přeměňte zpočátku jen část trávníku na záhony a zasaďte si na nich první zeleninu nebo si blízko u domu vytvořte populární bylinkovou spirálu. Kdo ví, že se zahrádce se zeleninou nebude moci pravidelně věnovat, odstraňte trávník na okrajích vašeho pozemku a zasaďte jedlý živý plot z malin, ostružin, angreštu nebo rybízu. Nezapomeňte vše řádně zamulčovat, abyste udrželi svou půdu výživnou, s dostatkem vláhy a bez nežádoucích pionýrských rostlin. 

Tímto pomalejším začátkem získáte první zkušenosti a až bude správný čas na odstranění zbytku trávníku, budete náležitě připraveni.

Mojí vášní je udržitelnost a permakultura. Žiji v respektu a souladu s přírodou a pomáhám s tím i druhým. Inspiruji příběhy, a dávám tak jasný “návod k použití”. Udělejte se mnou první kroky a žijte udržitelně. Přečtěte si můj příběh.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.