Lenka Černá je majitelkou ukázkového permakulturního projektu U Bezinky, je občasnou permakulturní návrhářkou, lektorkou tvůrčích kurzů, nadšenou zahradnicí a bylinkářkou, a ve spolku Permakultura CS se stará o Mapu a Síť ukázkových permakulturních projektů.
Rok 2008 se dá považovat za počáteční rok permakulturní zahrady U Bezinky rodiny Černých. Na pozemku o rozloze 3 000 m2 se tehdy nacházelo staré horské stavení, které sloužilo k rekreaci, pár ovocných stromů a obrovská letitá lípa. Lenka svou permakulturní cestu začala klasicky – samostudiem literatury, následně absolvovala kurz PDC a další doplňkové kurzy. Ale jak sama říká, toto rozhodně není konec jejího permakulturního vzdělávání. “Když chce člověk opravdu něco vědět, nesmí ustrnout. Musí se neustále inspirovat, přijímat další podněty a učit se i vlastní prací.” Zahrada je pro celou rodinu jejich rozšířeným životním prostorem. Od jara do pozdního podzimu, od rána do večera, se rodinný život odehrává právě tam.
Zajímavostí zahrady je její poloha, nachází se na severním svahu ve více než 500 metrech nad mořem. Zdánlivě méně zahradnicky příznivé podmínky ale Lenku neodrazují a zkouší zde pěstovat téměř vše. Samozřejmě nedostatek slunečního svitu (cca 4h denně) nepřeje teplomilným rostlinám jako jsou papriky, lilky či rajčata. Právě proto najdete na zahradě foliovník i skleník.
Černí mají “vychytaný” systém hospodaření s vodou. Dešťovku chytají do sudů, potažmo IBC barelů v horní části pozemku, a z nich je pak samospádem voda rozvedena do záhonů a kapkové závlahy. Vše šikovně vymyslel manžel Lenky.
Lenka s rodinou již chovali mnoho různých domácích zvířat, a tak se mohou podělit o fůru zkušeností. Vyzkoušeli chov ovcí klasického vzrůstu i těch malých Quessantských. Ovečky měly vypásat mimojiné i cestičky mezi vyvýšenými záhony. Ukázalo se ale, že ať je záhon jakkoli vysoký, ovečky atletky se tam dostanou. Ten rok rodina nic nesklidila.
Všechna zvířata rodina vždy chová navolno. Určitým úskalím pozemku je přímá blízkost lesa, odkud sem tam docházela liška a kuny na večeři. Na pozemku U Bezinky si bohužel tito lesní strávníci oblíbili slepičky.
Majitelé původně začali chovem “zachráněných” slepic z velkochovů, nyní mají pár vlašek a slepice plemene Antverpský vousáč. Ty si Lenka opravdu pochvaluje. Jsou houževnaté, dobře snáší a zahradu zas tolik nerozhrabou jako větší plemena. Chovají také indické běžce, kteří rodině pomáhají snižovat populaci slimáků.
Jednou k narozeninám dostala Lenka bílou kozu, k ní brzy přibyla i hnědá. Obě kozy dojila a zpracovávala jejich velmi zdravé mléko. O kozách Lenka říká, že jsou její nejoblíbenější, a to pro svou chytrost, vtipnost a vynalézavost. A ještě jedna zkušenost – koza a výsadba nejdou dohromady. 😀 Aby toho nebylo málo, rodina Černých chovala i čínská prasátka, která jsou prý nenáročná a čistotná.
Lenka apeluje na to, abychom si nepořizovali zvíře, které budeme krmit tak, že mu nasekáme trávu a doneseme do chlívku. Pořizujme si zvířata, jen pokud pro ně máme dostatek pastvin a životního prostoru. Jen tak budou zvířata prospívat. Navíc péče o zvíře je velká zodpovědnost a neměla by probíhat za stresu majitele, ani zvířete.
Lenka Bezinka je také nadšená bylinkářka a úspěšná pěstitelka růží. Na svém pozemku má více než 50 druhů růží – pro radost, pro krásu, pro vůni a pro výrobu kosmetiky či k využití do kuchyně.
Zde pro vás ve stručnosti uvádím Lenčin recept na sirup z růží:
Okvětní lístky růže necháme louhovat s citronem 12 – 24 hodin. Následně scedíme a “růžovou vodu” přivedeme k varu s cukrem a ještě horké plníme do sklenic.
A trápí Lenku mšice na jejích růžích? Ne, tuto činnost nechává na slunéčkách. Díky tomu, že se snaží udržovat na své zahradě soulad a pestrost, nedochází na ní k žádným zásadním katastrofám. Pokud i vy chcete pozvat více slunéček sedmitečných do své zahrady, neshrabujte na podzim listí. Slouží totiž jako zimní úkryt berušek.
Lenka je členkou spolku Permakultura CS a stará se zde o Mapu a Síť permakulturních projektů. Každá zahrada či pozemek může požádat o své zhodnocení. Hodnotitelé z řad členů Permakultury CS pak mohou udělit statut Projektu s permakulturními prvky nebo Ukázkový permakulturní projekt. Pro více informací určitě navštivte webovou stránku spolku Permakultura CS.
A poselství závěrem? Lenka nám všem přeje, abychom si svých zahrad a zahrádek užívali dosyta s radostí, vděčností a láskou. Pokud byste chtěli přímo kontaktovat Lenku Černou, můžete přes její FB profil U Bezinky.
Celou epizodu s Lenkou Bezinkou si můžete poslechnout kliknutím na tlačítko níže.