Permakultura a zóny
Vsadím se, že jste už mnozí slyšeli o permakultuře a jejím nástroji – zónování. Permakultura pracuje se šesti zónami, od našeho domova (zóna 0) po vzdálenější oblasti na našich pozemcích (zóna 5). Ale ještě je tu jedna zóna, která možná není v každé učebnici či publikaci o permakultuře, ale je obzvlášť důležitá. Tzv. zóna 00 – a to jsme my sami. Pokud nebude naše zóna 00 v pohodě, těžko budeme schopni pečovat o zóny 0 až 5. Odpovědnost za udržitelnost začíná v nás samých.
Vědomé dýchání a zpomalení
Právě proto mě napadlo téma jógy a meditace, o kterých jsem přesvědčená, že rozhodně pomohou naší zóně 00 (tedy nám samým). V podcastu Žít udržitelně v epizodě 19 se bavíme s Lenkou Chabovou, která objevila udržitelný život právě skrze jógu. Lenka začala s jógou v období mateřství, když nebylo už možné vrátit se k původní náročné práci. Navíc už v těhotenství se chtěla stále hýbat (Lenka je takový aktivní rychlý typ) a jóga se jevila jako ideální volba. Plusem navíc bylo, že jóga Lence pomohla zpomalit a „najít se“.
V rozhovoru se několikrát dostáváme k tématu správného vědomého dýchání. A než skočit rovnou k józe, doporučuje Lenka začít s vědomým dechem, třeba počítáním nebo vnímáním dechu v různých částech těla. Dech nám umožňuje zklidnit mysl, což pomáhá i v náročných situacích, jako je pracovní stres nebo důležité schůzky, při kterých nás může přepadnout lehko tréma. Pravidelná meditace a dechové techniky nám mohou pomoci najít klid a sebedůvěru.
Jóga pečuje o tělo i mysl
V dnešním světě už asi všichni tušíme, že se opravdu musíme starat o své zdraví a pečovat o rovnováhu práce s osobním životem. A právě jóga nabízí mnoho regenerujících přínosů. Kromě fyzického procvičení se soustřeďuje na vnitřní pohodu a „udržitelnost“ duševní rovnováhy. Jógové učení zahrnuje i důraz na mravní hodnoty, jako jsou pravdomluvnost a respekt ke všemu živému. Tím, že budeme žít v souladu s těmito hodnotami, můžeme vytvořit harmonii nejen ve svém okolí, ale i ve vlastní mysli.
„Dýchání je pravým základem, na kterém stojí celá jóga,“ říká Lenka.
Jedním z hlavních prvků jógy je dechová technika, která nám pomáhá zvýšit průtok kyslíku do mozku a zlepšit jeho funkci. Například technika „kapalabhati“ nám umožňuje aktivovat mozek prostřednictvím zvýšeného okysličení. Dech je pravým základem, na kterém stojí celá jóga. Vědomý dech, pravidelné cvičení a jógový pohyb nám pomáhají uvolnit napětí a získat více energie.
Praktikování různých jógových pozic a cvičení nám umožňuje vyrovnat tělesné funkce a zlepšit pohyblivost. Pro osoby se sedavým zaměstnáním může jóga být skvělým protipólem, který vykompenzuje nežádoucí účinky dlouhodobého sezení. Meditace je další klíčovou součástí jógy. Pomáhá nám zklidnit mysl, odpojit se od stresu a soustředit se na přítomný okamžik.
„Jóga je jako meditace v pohybu,“ říká Lenka.
Takže ať už jste zkušenými cvičenkyněmi a cvičenci jógy, nebo teprve začínáte, nechte se inspirovat Lenkou a vyzkoušejte toto úžasné spojení těla, dechu a mysli. Navštivte její webové stránky www.jogaodhlavyazkpate.cz nebo ji kontaktujte na Facebooku.