Zahradník ve fóliovníku

Nejen o tom, jak se studuje Farmářská škola

Do 20. epizody podcastu Žít udržitelně jsem pozvala dlouholetou členku spolku Permakultura CS, nadšenou zahradnici a od r. 2022 studentku Farmářské školy, Jitku Novákovou. Hned na úvod jsem měla obligátní otázku – jak se dostala Jitka k permakultuře. Dozvěděla se o ní z časopisu Reflex 🙂 a hned jí téma zaujalo. Velkými inspirátory pro ni byli Jaroslav SvobodaKamil Fišer. Jitka pak dokonce s Kamilem Fišerem konzultovala návrh své přírodní zahrady.

Permakulturní knihovna v Praze

Ve spolku Permakultura CS se stará hlavně o finance a pražskou permakulturní knihovnu, která má od 21.9.2023 nové sídlo v centru Prahy. Více o tom zde: https://www.permakulturacs.cz/kalendar/nove-sidlo-permakulturni-knihovny-v-praze/

Jak vlastně funguje tato knihovna? Otevřená bude ve čtvrtky a měla by fungovat spíše jako klub pro všechny, které permakultura zajímá, chtějí se o ní něco dozvědět a potkat se s podobně naladěnými dušemi. Domů si může ale knihy odnést jen člen spolku Permakultura CS. V knihovně je možné si i některé knihy a publikace zakoupit, jako např. Klíče k soběstačnosti. 

Vítejte u Jitky na zahradě

Ale zpět k Jitčině zahradničení a zelinářství. Jitka ve své vlastní zahradě hlavně pěstuje zeleninu pro rodinu, některé drobné ovoce, najdete tam i slepice, morčata, kočky a psy. Jitka radí: ”Nemusíte vlastnit pozemky, ale najděte si někoho, s kým můžete pozemek sdílet a společně obhospodařovat.” Tak to udělala i Jitka. Se svou kamarádkou hospodaří na pozemku rodiny této kamarádky. Nejprve si pěstovaly zeleninu jen pro své početné rodiny, ale od roku 2023 už Jitka zásobuje v podobě bedýnek i své sousedy. Její pěstitelská vášeň se rozkřikla po okolí.

Komplikací zmiňovaného pozemku je, že zde není dostatek vody, ani staveb, ze kterých by stékala dešťová voda. Naštěstí mají blízko rybník, využívají kapkovou závlahu a budují na pozemku tůně.

Jedinou zásadní strukturou na pozemku je fóliovník, který Jitka pořídila z druhé ruky. V něm má tzv. hotbeds v podobě bedýnek z europalet, které jsou naplněné hnojem. Hnůj se přirozeně zahřívá a přes fóliovník proniká dostatek světla. Oba faktory jsou ideální pro pěstování sazeniček zjara, když venku je ještě nevlídno a pošmourno. Jitka svou zelinářskou práci zbožňuje. Je na čerstvém vzduchu, svítí na ni slunce a dělá to, co jí odjakživa bavilo.

Studium Farmářské školy

Jitka sama pro sebe vnímá studium na Farmářské škole jako vyšší nadstavbu nad obvyklými kurzy o navrhování zahrad nebo pěstování zeleniny. Všichni, kdo se studia účastí, tedy studenti i učitelé, jsou do témat velice zapálení a vyměňují si své reálné zkušenosti z mnoha oborů. Dobrou zprávou je, že se v září 2023 oficiálně otevřel 1. ročník Vyšší odborné školy ekologického zemědělství (tedy Farmářské školy), která se zaměřuje na oblasti ekologického a biodynamického zemědělství. Více o studiu prosím hledejte ZDE

Opravdu skvělou na celém konceptu Farmářské školy je kombinace trochy teorie a velké porce praxe. Jitka konkrétně chodí na praxi do zelinářské farmy Králíčkovi. Zde si většinu sadby vypěstují sami. Na novou sezónu se začínají připravovat dokonce už v lednu. Praxe na farmě umožňuje Jitce vidět, jak se starat o zeleninu od semínka po sklizeň a uskladnění. I ekologické zelinářství Králíčkovi funguje na principu bedýnek a KPZky. Jitka se zde učí věci, které v žádné literatuře nenajdete. Jsou to odžité zkušenosti lidí z praxe. 

Velmi příjemně mě překvapil fakt, že na Farmářské škole se nepíší písemky a nezkouší se. Navíc studenti sami mohou ovlivňovat výběr témat a navrhovat přednášející pro semináře. Všichni se přednášek účastní, bez ohledu na jejich srdcové téma a zaměření. Na konci ročníku se pak každý chopí některého z probraných témat, zpracuje jej do přednášky a odprezentuje ostatním. Tím uzavírá jeden ročník studia. Jitka si velmi pochvaluje víkendová studijní setkání na farmách, kde krom zajímavých přednášek odborníků z praxe, probíhá i “networking” nebo exkurze na další farmy, nejen v Čechách, ale i v Rakousku či Německu. Jak budete ve svém studiu úspěšní je na Vás, na Vaší aktivitě a zájmu.

Pokud byste si chtěli od Jitky Novákové objednat její bedýnku a jste z okolí Kozojed u Kostelce n. Černými lesy, mrkněte na její FB stránku Zeleninové bedýnky Kozojedy. Další kontakt na Jitku najdete i na webu spolku Permakultura CS v sekci Kdo jsme.

Mojí vášní je udržitelnost a permakultura. Žiji v respektu a souladu s přírodou a pomáhám s tím i druhým. Inspiruji příběhy, a dávám tak jasný “návod k použití”. Udělejte se mnou první kroky a žijte udržitelně. Přečtěte si můj příběh.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.