Setí semínek do zamulčované půdy

Zdraví půdy a úroda díky mulčování

My – zahradnice, zahrádkáři a pěstitelé – se chceme o své pozemky starat co nejlépe a díky této péči získat i nějaký ten užitek pro nás. Ti zkušenější vědí, že se nemáme soustředit jen na rostliny, ale hlavně na půdu. 

Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou můžete pro svou půdu udělat, je udržet ji zakrytou. Přestože se může zdát, že holá perfektně vypletá půda vypadá lépe a je snazší na ní pěstovat, věřte, že zakrytá půda je mnohem zdravější a úrodnější.

Hlavní důvody, proč by půda měla být vždy zakrytá:

 1. Udrží si vyšší vlhkost

Pokud je půda zakrytá, chrání ji to před vysycháním. Když půda vysychá, rostliny nemají k dispozici dostatek vody a jejich růst se zpomaluje nebo dokonce zastavuje. Zakrytá půdy znamená i menší potřebu častého zalévání.

 1. Omezuje se růst plevelů

Holá půda přímo vybízí k růstu pionýrských rostlin – plevelů. Pokud je půda zakrytá, přírodní mulčovací materiály (tráva, listí, štěpka, aj.) zabraňují jejich růstu tím, že vytváří bariéru, která jim zkrátka nedovolí vyrůst. To je 100% lepší řešení než používat chemikálie na hubení plevele, neboť ty mají prokazatelně negativní dopad na životní prostředí.

 1. Zlepšuje se struktura půdy

Zakrytá půda podporuje život půdních mikroorganismů, jako jsou bakterie a houby, které jsou klíčové pro zdraví půdy. Tyto mikroorganismy pomáhají rozkládat organický materiál, což zlepšuje strukturu půdy. Je kyprá, dobře propustná, ale zároveň schopná udržet vláhu a živiny.

 1. Zvyšuje se úrodnost půdy

Zakrytá půda je bohatá na organický materiál, který je klíčový pro zdravou a kvalitní půdu. Organický materiál se rozkládá a uvolňuje živiny do půdy, což podporuje růst rostlin. Mulč zakrývající půdu mají často rády žížaly, které jej vtahují do hlubších vrstev půdy, a tím ji neustále zúrodňují.

5. Chrání půdu před erozí

Když je půda zakrytá, redukuje se tím riziko eroze. Voda, která přiteče na zakrytou půdu, má pomalejší tok a méně energie, což znamená, že se půda tak snadno neodplavuje a neeroduje. Kromě toho může zakrytí půdy také pomoci zachytit srážkovou vodu, což opět snižuje riziko eroze.

 1. Zlepšuje estetiku zahrady

Zakrytá půda může vypadat stejně krásně jako holá půda, pokud se o ni správně postaráte.

Mulčování zasazeného stromu

Existuje mnoho typů mulče, které se liší složením, vlastnostmi a využitím. V tomto článku se budeme zabývat běžnými typy organického mulče a také tím, jak je získat a na co jsou vhodné.

 1. Mulč z kompostu

Mulč z kompostu je výborným zdrojem organických živin a pomáhá zlepšit strukturu půdy. Vytvoříte si jej z organických materiálů, jako jsou rostlinné zbytky ze zahrady, kuchyňské odřezky, spadané listí nebo ořezané větve. Materiál se vloží do kompostovacího místa (kontejneru, bedny) a nechá se rozložit, dokud nevznikne kvalitní kompost. Kompostový mulč se používá především pro záhony zeleniny a květin.

 1. Mulč z listí

Listový mulč zakládáme ze suchého listí, které jsme na podzim shrabali ze zahrady. Listy můžeme i rozdrolit na menší kousky, aby se urychlil proces rozkladu. Listový mulč se používá především na květinové záhony a do okrasné zahrady.

 1. Mulč z trávy

Travní mulč vám vznikne jednoduše – z posekané trávy, kterou necháme před použitím mírně zavadnout a následně ji rozložíme na záhonek ve velmi tenké vrstvě. Tráva je bohatá na dusík, proto nám i záhon krásně prohnojí.

 1. Mulč z kůry či větví

Mulč z kůry jehličnatých stromů tvoří rozemleté či nadrcené menší kousky kůry ze smrků či borovic. Pozor, špatně ji snášejí vápenomilné rostliny. Vyhovuje například borůvkám, jehličnanům nebo rododendronům. Jako mulč můžete použít i „odpad“ z drtiček větví. Pozor ale na listí z ovocných stromů. Mohou v něm být houbové choroby. Je proto dobré znát zdroj takovéto štěpky. 

 1. Sláma či plevy jako mulč

Jako mulč můžeme použít i slámu nebo plevy. Při rozkladu těchto materiálů se zpočátku spotřebovává dusík z půdy. Pokud máme tedy půdu chudou na živiny, je nutné kvůli mulčování zpočátku pravidelně přihnojovat rostliny, a to nejlépe přírodními hnojivy (např. kopřivovou jíchou).

 1. Mulč ze štěrku či kamínků

Využít můžeme nejen štěrk, ale i různé drtě, oblázky a kameny. I tento mulč pomáhá udržovat vlhkost a omezit růst plevelů. Používá se však především do okrasné zahrady.

 1. Mulč z hoblin – hobliny či piliny jsou další populární mulčovací materiál, který se často používá převážně kolem stromů a keřů. 

Jak vidíte, je důležité si uvědomit, že různé typy mulče mají různé vlastnosti a mohou být vhodné pro různé druhy rostlin a různé půdní podmínky. Pozor! Některé typy mulče bohužel milují slimáci a plzáci.

Zakrytí půdy může být pro zahradníka zpočátku neobvyklé, ale s praxí se stane běžnou součástí pěstitelské práce. Mulčování nejenže pomáhá udržovat vlhkost v půdě a potlačuje růst plevelů, ale také zlepšuje kvalitu půdy a poskytuje výživu pro vaše rostliny. Pokud jste ještě nezkusili mulčování, vyzkoušejte ho a uvidíte, jak se může vaše zahrada ozdravit a zkrásnět.

Mojí vášní je udržitelnost a permakultura. Žiji v respektu a souladu s přírodou a pomáhám s tím i druhým. Inspiruji příběhy, a dávám tak jasný “návod k použití”. Udělejte se mnou první kroky a žijte udržitelně. Přečtěte si můj příběh.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.