Ruce rychle píší na notebooku

Jak vidí udržitelnost Ekolist.cz?

Ve 37. epizodě mého podcastu „Žít udržitelně“ byl hostem Martin Mach Ondřej, šéfredaktor elektronického zpravodajství Ekolist.cz, a společně jsme se ponořili do světa zpráv o přírodě, životním prostředí, ekologii, udržitelnosti a výzev, kterým čelí ekologická žurnalistika. Martin je osobností, která se v oblasti ekologie pohybuje již dlouhá léta, a jeho zkušenosti a znalosti jsou tím pádem cenným zdrojem informací.

Letmo do historie a současnosti
Ekolist.cz, který byl založen v roce 1997, se od té doby stal jedním z předních hlasů v oblasti ekologie a udržitelnosti v České republice. Martin se k ekologii dostal náhodou poté, co se vyučil truhlářem. Dnes vede tým, který je sice menší než dříve, ale stále publikuje velké množství článků denně, vždyť posuďte sami ZDE. Martin zdůraznil, jak se témata ekologie a udržitelnosti stávají stále populárnějšími, což s sebou přináší jak výzvy, tak příležitosti. A právě tyto výzvy jsou pro něj a jeho tým hnacím motorem, který je vede k neustálému hledání nových zdrojů informací a inspirace, jak přiblížit problematiku široké veřejnosti.

Testování výrobků redakcí Ekolistu
V minulosti Ekolist.cz dokonce provedl i několik spotřebitelských testů ekologických i konvenčních produktů, kde se posouzovala účinnost a environmentální dopad. Hovořili jsme o příkladu pracích a mycích prostředků na nádobí. Martin poukázal na to, jak je důležité uvědomovat si skutečnou – komplexní hodnotu ekologických výrobků. Testy Ekolistu nejenže dopomohly spotřebitelům v orientaci na trhu, ale také přispěly k motivování výrobců k větší transparentnosti a zodpovědnosti. Spotřebitelé se díky těmto a dalším podobným testům mohou lépe rozhodovat a volit produkty, které jsou skutečně šetrné k životnímu prostředí.

Mycí prostředek na houbičce

Všudypřítomný greenwashing
Greenwashing, tedy situace, kdy jsou produkty prezentovány jako ekologické, aniž by tomu skutečně bylo, je problém, kterým se Ekolist.cz dlouhodobě zabýval a zabývá. Martin zdůraznil, že jde o boj za pravdu, který je někdy obtížný, ale nezbytný pro to, aby se spotřebitelé mohli spolehnout na to, že to, co kupují, má skutečně pozitivní vliv na životní prostředí.

Diskutovali jsme o výzvách spojených s mediální komunikací složitých environmentálních témat běžným spotřebitelům, dotkli jsme se i některých zavádějících tvrzení o recyklovatelnosti produktů, o domnělém snižování dopadu některých výrobců na životní prostředí a o tom, že těch opravdových snah o kompenzaci environmentálního dopadu zas není tolik, kolik by se zdálo. V této oblasti holt musíme naše kritické myšlení zapínat na maximum.

Síla občanských iniciativ
Závěrem našeho rozhovoru jsme se dotkli významu občanského sektoru, kdy česká legislativa umožňuje zakládat organizace (spolky), které mohou monitorovat a kontrolovat podezřelé nebo životnímu prostředí neprospívající projekty tzv. „zdola“. Nedávno prý došlo k omezení práv občanských spolků, které podle některých zjednodušujících názorů záměrně zpomalují schvalovací procesy a různá řízení, ale ve skutečnosti často těmto aktivním skupinám lidí vděčíme za to, že odhalují nedostatky v dokumentaci a procesech nezbytných pro vydání stavebních povolení.

Máte eternitovou střechu?
Martin mě popravdě vcelku vyděsil celou anabází kolem likvidace a manipulace se stavebním materiálem obsahujícím azbest, neboť ten je stále přítomen na střechách mnoha domů (eternitové střechy). Upozornil na rizika pro lidské zdraví a poradil, jak svépomocí na správnou manipulaci s azbestem, aby se předešlo šíření nebezpečných vláken v okolí domu nebo dokonce uvnitř domácnosti.

Podpořte Ekolist.cz
Pokud máte zájem o témata související s ekologií anebo udržitelností a chcete se podílet na aktivní otevřené diskuzi nebo dokonce poslat svůj článek, můžete určitě Ekolist kontaktovat na emailu ekolist@ekolist.cz. Také doporučuji sledovat jejich Facebookový profil. Ekolist můžete i přímo finančně podpořit ZDE. Předem děkujeme za váš příspěvek a projevený zájem o ekologii a udržitelnost, protože společně můžeme udělat velký krok k lepšímu a zdravějšímu světu pro všechny.

Mojí vášní je udržitelnost a permakultura. Žiji v respektu a souladu s přírodou a pomáhám s tím i druhým. Inspiruji příběhy, a dávám tak jasný “návod k použití”. Udělejte se mnou první kroky a žijte udržitelně. Přečtěte si můj příběh.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.